ceruzka1.jpg

Prečo listy na jeseň menia farbu

JeseňMy máme to šťastie, že bývame v tej časti sveta, kde nám príroda pripravila jednu prekrásnu šou farieb predtým ako sa uloží na zimný spánok. Aj ty si niekedy rozmýšľal, ako a prečo jesenné listy menia farbu?

Dlhé roky vedci pracovali na tom, aby porozumeli týmto jesenným zmenám na stromoch. Zistili, že farba listov závisí od troch faktorov a to sú:

1. listové pigmenty,
2. dĺžka noci a
3. počasie.

Zmeny farby listov si vysvetlíme pekne po poriadku.

Stromy majú na našej zemi veľmi dôležitú úlohu. Pomáhajú čistiť náš vzduch. Robia to pomocou svojich listov. V lete, zelené listy poskytujú tieň a udržiavajú tak chladnejšiu teplotu zeme, ale tiež zbierajú oxid uhličitý zo vzduchu. Je to plyn, ktorý živé organizmy vydychujú. Príliš veľa oxidu uhličitého vo vzduchu nie je dobré pre živé organizmy. Rastliny používajú slnečné svetlo, aby zmenili oxid uhličitý a vodu na cukor. Tento proces sa nazýva fotosyntéza. Cukor, ktorý vytvoria je potravou pre stromy. Táto cukrová zmes, ktorá sa volá miazga, sa prenáša žilkami listov do kmeňa stromu a do koreňov na výživu stromu. Ako sa toto deje, stromy čistia vzduch a tak živé organizmy môžu dýchať kyslík namiesto oxidu uhličitého.

V tom istom čase stromy produkujú látku, ktorá s volá chlorofyl, ktorá pomáha pri fotosyntéze. Chlorofyl dáva rastlinám ich zelenú farbu, ktorú môžeme vidieť na jar a v lete na listnatých stromoch.

Keď prichádza jeseň, tak dni sú kratšie a noci dlhšie. Stromy dostávajú menej slnečného svetla, čo znamená aj nižšiu teplotu. Stromy nemôžu produkovať tak veľa chlorofylu, ako to robili v lete, čo znamená, že listy nemôžu byť také zelené ako v lete. Stromy zastavujú proces tvorby potravy a začínajú sa pripravovať na zimu. Zelený chlorofyl sa začína strácať z listov.

Listy obsahujú aj inú látku po celý ten čas, ktorá sa volá Karotenoid. Táto látka spôsobuje žlté a oranžové sfarbenie listov. Počas teplejších mesiacov zelený chlorofyl prekrýva žltú a oranžovú farbu. Ale keď príde jeseň a chlorofyl sa začína strácať, začína sa ukazovať žltá a oranžová a listy začínajú meniť farbu.

Ako sa blíži zima a dni sú stále chladnejšie, žilky na listoch sa začínajú zmenšovať. Listy sú príliš krehké, aby prežili skutočnú zimu a nakoniec odpadnú. Predtým, ako sa tak stane, iná látka, ktorá sa volá Anthocyanins, je produkovaná a to len na jeseň. Vďaka tejto látke sú listy červené a purpurové a pomáha stromom získať živiny z ich listov predtým ako odpadnú. Toto pomáha stromom pripraviť sa na ďalšiu rastovú sezónu.

Dokonca aj v zime stromy pracujú. Ako opadnú listy, tak vytvoria na zemi vrstvu alebo perinu okolo stromu, ktorá im pomáha zadržiavať vlahu a chráni tak korene stromu pred zamrznutím.

 

 

 

 

 

 

Pin It
Mohli by Vás zaujať aj tieto články:
Mohli by Vás zaujať aj tieto články: x

Adventný kalendár - snehuliak

Aj vy máte doma nedočkavé deti, ktoré rátajú každý deň do Vianoc? Potom určite oceníte adventný kalendár so snehuliačikom, ktorý si môžete prichytiť na...

Srdiečková čelenka

Vyrobte si podobnú srdiečkovú čelenku, či klobúčik, ako moje dve princezničky :)  

Kytica v ruke na Valentína

Kytica kvietkov v detskej rúčke je krásny darček na Valentína. Nechajte sa inšpirovať.  

Najnovšie aktivity pre deti

Omaľovánky sú aj na Facebooku

Partnerské stránky

Dávame Vám do pozornosti tieto zaujímavé webové stránky:

www.nasedeticky.sk
Kreatívne aktivity pre deti.
www.lietanie.eu
Lacné letenky do Európy a celého sveta.
www.pietromedia.sk
Pietro Media, tvorba a správa web stránok
www.psychoweb.sk
Máte problém a potrebujete radu psychológa?
www.milanlahucky.sk
Profesionálny fotograf.

Chcete byť aj vy našim partnerom? Napíšte nám.

 

Odoberať novinky

Ak máte záujem dostávať najnovšie informácie o novinkách na našej stránke, prosím, prihláste sa k odberu newslettra.

Čo nájdete na Omaľovankách

Detské omaľovánky na vytlačenie zadarmo.

Aktuálne sú k dispozícii obľúbené Veľkonočné omaľovánky: veľkonočný zajac, vajce, kôš, kuriatko.

Online omaľovánky, ktoré môžete vyfarbiť priamo prehliadači.

Aktivity pre najmenšie deti, škôlkarov aj malých školákov.

Pracovné listy do školy pre školákov.

Online hry pre deti.

Články pre rodičov venované výchove detí.

A mnoho iných zaujímavých inšpirácií a nápadov, ktoré spríjemnia čas, ktorý trávite spoločne s deťmi.

Tip: Veľkonočné riekanky a vinšovačky