ceruzka1.jpg

Čítanie rozprávok s deťmi

 

Detská knižkaViete, prečo je dôležité, aby ste čítali deťom?

Malé deti rozprávkové knižky a čítanie zbožňujú. Vyberajte najmä bohato ilustrované knižky, ktoré ich priam magicky priťahujú a vzbudzujú detskú zvedavosť.

Strávte spolu nádherné chvíle pri čítaní. Deti túžia po vašej prítomnosti. Túžia sedieť pritúlené vo vašom náručí a počúvať rôzne príbehy. Na dieťatko to pôsobí upokojujúco a cíti sa vtedy veľmi šťastné a veľakrát ešte v dospelosti si pamätá tieto nádherné spoločné chvíle.

Deťom sa pri čítaní rozširuje slovná zásoba. V knižkách je samozrejme aj veľa slov, ktorým deti nerozumejú a preto sa aj veľmi často na niečo pýtajú. Trpezlivo a s radosťou im na všetky otázky odpovedajte a oni si tak rozšíria svoju slovnú zásobu o slová, s ktorými sa doteraz nestretli.

Dieťatko sa touto cestou dozvie množstvo informácií o okolitom svete. Rodič je totiž tým najlepším učiteľom pre svoje malé dieťatko. Deti si toho dokážu zapamätať neskutočne veľa. Takže, keď im budete čítať, budú veľa vedieť.

Čítanie pomáha deťom naučiť sa sústrediť.

Zaveďte rituál čítania pred spaním. Deti pôjdu s radosťou do postele.

Nedostatok času stráveného pri čítaní môže mať za následok problémy detí v škole. Je to totiž tak, ak sa chcú niečo naučiť a pochopiť to, musia si to najprv prečítať. Ak nebudú vedieť dobre čítať, učenie bude pre nich utrpením, ktorému môžete veľmi ľahko predísť. Čítanie je veľmi dobrá investícia do budúcnosti, ktorá sa vám a vašim deťom stonásobne vráti.

Ukážte a sprostredkujte deťom radosť a potešenie, aké môžu knihy do života priniesť.

Darujte deťom knihy pri všetkých možných príležitostiach. A samozrejme si ich aj spolu potom čítajte, aby nezostali zapadnuté prachom niekde v poličke.

Navštevujte s deťmi knižnice. Čím skôr s tým začnete, tým väčšia láska ku knihám sa môže u detí rozvinúť. Vybavte deťom ich vlastný preukaz. Budú naň hrdé a dovoľte im vybrať si knižky, ktoré sa im páčia.

Čítajte deťom už od chvíle, keď sa narodia. Hoci vám ešte nerozumejú, ale práve čítanie a obrázky v knižkách im pomôžu porozumieť prvým slovám. Začínajte s jednoduchými obrázkovými knižkami, ktoré majú tvrdé listy, aby si v nich mohlo dieťa kedykoľvek listovať.

Kupujte deťom detské časopisy a čítajte si z nich.

Nedovoľte deťom, aby trávili veľa času pred televízorom, či hraním hier na počítači. Zabije to ich lásku ku knihám. Ani vy nemajte zapnutý televízor od rána do večera. Lebo deti väčšinou len opakujú to, čo doma vidia. Radšej nech vás vidia s knihou v ruke. Ak žije dieťa v prostredí, kde rodičia čítajú, bude ich nasledovať. Ak deti nemajú vzor vo svojich rodičoch, k čítaniu ich neprinúti ani učiteľ, ani knižnica.

Dajte deťom najavo, že čítanie je príjemná činnosť. Vypestujte u detí pozitívny vzťah ku knihám a k čítaniu. Vyplatí sa vám to! Deti budú šťastnejšie, inteligentnejšie, budú dosahovať v škole lepšie výsledky a čítanie im bude prinášať radosť po celý život.

Zaraďte sa aj vy medzi rodiny, ktorých sa netýka celosvetový problém nečítania mladej generácie.

 

 

Pin It

Novinky na stránke

Omaľovánky sú aj na Facebooku

Partnerské stránky

Dávame Vám do pozornosti tieto zaujímavé webové stránky:

www.nasedeticky.sk
Kreatívne aktivity pre deti.
www.lietanie.eu
Lacné letenky do Európy a celého sveta.
www.pietromedia.sk
Pietro Media, tvorba a správa web stránok
www.psychoweb.sk
Máte problém a potrebujete radu psychológa?
www.milanlahucky.sk
Profesionálny fotograf.

Chcete byť aj vy našim partnerom? Napíšte nám.

 

Odoberať novinky

Ak máte záujem dostávať najnovšie informácie o novinkách na našej stránke, prosím, prihláste sa k odberu newslettra.

Čo nájdete na Omaľovankách

Detské omaľovánky na vytlačenie zadarmo.

Aktuálne sú k dispozícii obľúbené Veľkonočné omaľovánky: veľkonočný zajac, vajce, kôš, kuriatko.

Online omaľovánky, ktoré môžete vyfarbiť priamo prehliadači.

Aktivity pre najmenšie deti, škôlkarov aj malých školákov.

Pracovné listy do školy pre školákov.

Online hry pre deti.

Články pre rodičov venované výchove detí.

A mnoho iných zaujímavých inšpirácií a nápadov, ktoré spríjemnia čas, ktorý trávite spoločne s deťmi.

Tip: Veľkonočné riekanky a vinšovačky