ceruzka1.jpg

Budovanie sebaúcty a sebavedomia u detí

Je veľmi dôležité, aby sa vaše deti cítili hodnotné. Keď sa cítia byť dobré, tak sú plné sebavedomia a ich sebaúcta je vysoká. Sú tak pripravené na život. Ako hodnotíte svoje dieťa, tak ono potom hodnotí seba. Spôsob, akým s ním komunikujete, je rozhodujúci pri budovaní ich sebaúcty. Preto im treba ukázať, ako si ich ceníte vo všetkých druhoch komunikácie.

Ako budovať u detí sebaúctu?

  • Hovorte deťom, ako veľa pre vás znamenajú. Hovorte im, prečo sú pre vás dôležité. Napr. "Je s tebou kopec zábavy", "Vymyslel si to fakt perfektne.", "Máš dobré nápady.", "Bola som taká šťastná, keď si sa nám narodil",.....
  • Chváľte deti pri všetkých možných príležitostiach. Chváľte deti za ich aktivity, činy, pekné charakterové vlastnosti, hlavne tie, ktoré chcete posilniť. Pochvala je pre deti magická. Deti zbožňujú, keď sú chválené, obvzlášť vtedy, keď vedia, že urobili niečo dobré. Všímajte si silné stránky vášho dieťaťa a povedzte mu o nich. Samozrejme, musíte byť úprimný.
  • Počúvajte vaše deti. Keď sa rozprávate s vašim dieťaťom, prestaňte robiť iné veci a počúvajte ho s plnou pozornosťou a pozerajte sa mu do očí. Pýtajte sa ho otázky, aby ste mu dokázali, že sa oňho naozaj zaujímate.
  • Zaobchádzajte s dieťaťom úctivo a zdvorilo, ako keby to bol cudzí človek. Neurážajte deti. Dobré zvyky sa deti učia doma, tak porozmýšľajte či komunikujete s dieťaťom tým správnym spôsobom, alebo ste neustále podráždená a netrpezlivá a často zvyšujete hlas.
  • Pýtajte sa detí na ich názor a požiadajte ich radu vo veciach, ktorým sa rozumejú. Plánujte spolu výlety a dovolenky. Spýtajte sa ich napríklad: "Chcete ísť do Tatier alebo do Demänovskej jaskyne?" Pre deti to je veľmi dôležité, keď vedia, že ich názor sa ráta.
  • Robte veci spolu. Deti sa tak naučia veľa zručností a stanú sa schopnejšími. Povzbuďte ich pri skúšaní nových vecí. Dávajte im príklad. Keď deti vedia, že chcete s nimi tráviť čas, tak im vlastne dávate odkaz, že sú pre vás hodnotné.
  • Trávte s deťmi čas. Robte si pravidelné prechádzky a výletíky. Je to perfektný čas, kedy sa môžete spolu porozprávať. Deti sa v takýchto chvíľach oveľa ľahšie podelia so svojimi pocitmi, starosťami i radosťami.

Pokračovať budeme nabudúce...

 

 

Pin It

Novinky na stránke

Omaľovánky sú aj na Facebooku

Partnerské stránky

Dávame Vám do pozornosti tieto zaujímavé webové stránky:

www.nasedeticky.sk
Kreatívne aktivity pre deti.
www.lietanie.eu
Lacné letenky do Európy a celého sveta.
www.pietromedia.sk
Pietro Media, tvorba a správa web stránok
www.psychoweb.sk
Máte problém a potrebujete radu psychológa?
www.milanlahucky.sk
Profesionálny fotograf.

Chcete byť aj vy našim partnerom? Napíšte nám.

 

Odoberať novinky

Ak máte záujem dostávať najnovšie informácie o novinkách na našej stránke, prosím, prihláste sa k odberu newslettra.

Čo nájdete na Omaľovankách

Detské omaľovánky na vytlačenie zadarmo.

Aktuálne sú k dispozícii obľúbené Veľkonočné omaľovánky: veľkonočný zajac, vajce, kôš, kuriatko.

Online omaľovánky, ktoré môžete vyfarbiť priamo prehliadači.

Aktivity pre najmenšie deti, škôlkarov aj malých školákov.

Pracovné listy do školy pre školákov.

Online hry pre deti.

Články pre rodičov venované výchove detí.

A mnoho iných zaujímavých inšpirácií a nápadov, ktoré spríjemnia čas, ktorý trávite spoločne s deťmi.

Tip: Veľkonočné riekanky a vinšovačky